10royjoh01788 10royjoh01788
  • 26-04-2022
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells chicken for $4.25 per
pound. What would be the cost of 3 lb of
chicken?
A. $15.30
B. $14.25
C. $7.85
D. Not Here

Respuesta :

isabellaglenn isabellaglenn
  • 26-04-2022

Answer:

d (not here)

Step-by-step explanation:

4.25 * 3 is 12.75

Answer Link
bashirmahyoub bashirmahyoub
  • 26-04-2022

Answer:

the answer is 12.75

Step-by-step explanation:

because if each lb of chicken costs $4.25 then 3lb of chicken would  be 12.75 becuase 4.25 x 3 = 12.75 hope this helps <3

Answer Link

Otras preguntas

Why is the battle of Lexington so significant to the colonists
how do I find out how to decompose 3/10
in one group ,2 out of 5 students are wearing glasses.what fraction is that?
I need the solution for: log(3x) = log 2 + log(x + 4)
in a republic, citizens select their own leaders? true or false
what was the most challenging problem kranz had?
To make concrete it take 8 parts crushed gravel, 7 parts water and 5 parts cement mix. A worker needs to make 220 kg of concrete. How much gravel, water and cem
distribution of expenses for sales of 240,000 ace manufacturing company how many dollars were spent for operating expenses
Which system of government did the constitution create in the United states
One yard company charges $10x + $50 a month to mow and edge a lawn. A second company charges $8x + $60 a month to mow and edge a lawn. Each lawn company also