docht09 docht09
  • 22-05-2022
  • Mathematics
contestada

At school store, 6 pencils sell for $.99. At this rate, what is the cost of 16pencils

Respuesta :

mclaire7798
mclaire7798 mclaire7798
  • 22-05-2022

Answer:

$2.64

Step-by-step explanation:

Divide .99 by 6 to get 0.165, then multiply 0.165 by 16 to get 2.64.

Answer Link

Otras preguntas

what is the difference between species name and species identifier
One of the 13 states in the Union, __________ chose not to send delegates to the Constitutional Convention of 1787. A. Virginia B. Pennsylvania C. New Jersey D.
Is it true that a line with slope 1 always passes through the origin? Explain your reasoning.
German Verb conjugation chart
During World War II, Germany, Italy, and Japan were best known as Answer NATO. Allied forces. Axis Powers. 38th Parallel.
What practice prompted Martin Luther to criticize the Roman Catholic Church
Which is the best estimate of x based on rounding the constants and coefficients in the equation to the nearest integer? 6.15(x – 8.86) = 21.83 A. 12.8 B.
What is considered an important Roman contribution to American Government? (Answers in picture)
What are the five stages of the extension of suffrage?
At the zoo,there were 3 times as many monkeys than lions.Tom counted a total of 24 monkeys and lions.How many monkeys were there?