scard018 scard018
  • 24-05-2022
  • Mathematics
contestada

A piece of ribbon 4 yards long costs $3.12. What is the price per foot?

Respuesta :

nathanxu68 nathanxu68
  • 24-05-2022

Answer:

1ft = $0.26

Step-by-step explanation:

4 yards = $3.12

1 yard = $0.78

1 yard = 3ft

3ft = $0.78

1ft = $0.26

Answer Link

Otras preguntas

A man dives to a depth of 105 metres below sea level. A submarine is stationed at a depth which is 60 times the depth of the diver. At what depth below sea leve
Plzzzzzzzzz help11. The data for an industrial unit is as follow:Fixed costs of assets = $20,000Sales price per unit = $8Variable cost= $60,000Contribution for
What are two of the functions performed by this body system?
Help me classify the triangles by its sides and measuring its angles :) ​
Use the word COVENANT to explain why the Jews thought they were the chosen people:
Anyone helper can help me?​
Find the unknown angles marked in the following triangles
Hello can someone please help me with this.
5x^2-2x=2help plsmmm​
Give three examples of how a cell's shape makes possible the cell's function