edp4452040
edp4452040 edp4452040
  • 25-05-2022
  • Mathematics
contestada

8 oz of cream cheese for $1.98 or 1 pound for 3.75?

Respuesta :

driftecook driftecook
  • 25-05-2022
Answer 1 for 3.75 is the better buy

2 blocks of 8 oz = 1 pound
2 blocks x 1.98 = 3.96
So 1 pound is 3.96 buying two 8 oz pkg
Cheaper to buy the 1 pound block at 3.75
Answer Link
Cameroon78
Cameroon78 Cameroon78
  • 25-05-2022

There are 16 oz in a pound so it would be cheaper to purchase 1 pound for $3.75

Answer Link

Otras preguntas

what is a declaration or specific goal of a speech​
Help 60 points Which best explains how the Catholic Church responded to the Protestant Reformation? (Choose all that apply) Question 8 options: A: The inquisiti
What word means "not able to be understood" A. Recede B. Subsist C. Unfathomable D. Impede
Which comparison-contrast statement is most effective
Please help and thank you
PLEASE PLEASE please do E!
Evaluate f(3) divided by k(2) using functions f(x) = x^2 - 1 and k(x) = x + 1. A. 2 2/3 B. 1/3 C. 3/4 D. 2
Please Help simple problem for 30 pointsTelling me / showing work will get you brainy
Adams says that the expression 52-3y is equal to 20 when y = 2 explain adams answer is incorrext
Read the passage from I Know Why the Caged Bird Sings: In those tender mornings the Store was full of laughing, joking, boasting and bragging. One man was