j805367 j805367
  • 26-05-2022
  • Mathematics
contestada

3) If 5 pencils costs $0.75, 7 pencils will cost
Your answer
dollars. *

Respuesta :

rey5648 rey5648
  • 26-05-2022
5x0.75 = $3.75

Multiply the number of pencils to how much each one costs
Answer Link
jtm2588
jtm2588 jtm2588
  • 26-05-2022

Answer:

$1.05

Step-by-step explanation:

Find the unit price by dividing $0.75 by 5.

$0.75/5 = $0.15

Now find the price of 7 pencils by multiplying 7 and the unit price of $0.15.

$0.15 x 7 = $1.05

Answer Link

Otras preguntas

Express 0.59 as a fraction....
How many syllable in electricity
What were the origins of Islam and what are its main beliefs ..
Explain why summer in the Northern Hemisphere is cooler than summer in the Southern Hemisphere.
(64/9)^(-2/3) Simplify the expression
What equals to 31 using multiplication?
Express 0.59 as a fraction....
Express 0.59 as a fraction....
depict an angle 7pi over 4 in standard position
3/4 + 1/8= with simplest form.