lillianspillane5 lillianspillane5
  • 27-05-2022
  • Mathematics
contestada

The peanuts cost $2.70 for 1 pound. How
much does 3.5 pounds of peanuts cost?

Respuesta :

fluffycorgi81
fluffycorgi81 fluffycorgi81
  • 27-05-2022

Answer: $9.45

Step-by-step explanation:

Set up a proportion of 2.70/1 = x/3.5. To solve, multiply 2.70 by 3.5 and divide by 1. 2.70*3.5 = 9.45/1 = 9.45.

Answer Link
watermelonisha4 watermelonisha4
  • 27-05-2022
$9.45
Take 2.70 times 3.5 and you get your answer.
Answer Link

Otras preguntas

Muddy water contains microorganisms, clay, and silt. Which of the following statements suggests that muddy water is a suspension? A.It is a heterogenous mixture
Willingness to take turns is one way we can express our attitudes in
A drawer has some red, green, and blue marbles. There are 33 marbles in all. Thete are 4 times as many red marbles as green marbles. There are half as many blu
What does "equal protection under the law" mean?
One of the main water lines supplying the houses in a town has broken. The town officials have issued an order telling everyone to boil their drinking water unt
What is the Galaxy we live in called?
Orange juice is a solution that contains citric acid, which gives orange juice an approximate pH of 3.5. Which substance is more acidic than orange juice?
7b÷12=4.2 what does b equal
how to convert 37 \ 4 to a mixed number
4n^2-16 factor the quadratic