jasonkennedyjk6805 jasonkennedyjk6805
  • 21-06-2022
  • Mathematics
contestada

Toby has $31 to buy t-shirts for his bowling team. each t-shirt costs $5. how many t-shirts can he buy?

Respuesta :

splendour30
splendour30 splendour30
  • 21-06-2022

Answer:

6 because 30 divided by 5 is 6 so he would have 1$ change

Answer Link
CrazyOctopus1234 CrazyOctopus1234
  • 21-06-2022

Answer:

Toby can buy 6 T-shirts with 1 extra dollar leftover

Step-by-step explanation:

Hook me up with a 5 star and a thanks :)

Answer Link

Otras preguntas

The Greek chorus in Antigone not only comments on the action of the play and relays background information, but it also gives the audience a sense of the relati
A store sells 3 video tapes for $4.99 find the unit rate in dollars per videotape round to the nearest cent
How many times has an executive member been impeached in the state of nevada?
If you started with one double stranded dna template, how many pcr cycles would it take to produce 256 double stranded copies:
Please help me I'm having problems with this question and I don't know what it is if you do answer this question I really appreciate it thanks
Which term best describes plainchant music?
Where is the celebration of halloween thought to have come from?
Why were many news editors and printers convicted under the Sedition Act?
What are the names of the four major rivers in africa?
Which expression is equal to 0: A) -24/6 -4, B) -24/-6 +4, C) 24/6+4, D)-24/-6 -4?