shreeya4125 shreeya4125
  • 24-06-2022
  • Mathematics
contestada

Sylvia bought 4 bananas for 50 cents each and 1 apple for 80 cents. Write a numerical expression to represent this situation and then find the total cost.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 07-07-2022

Answer: 280

Step-by-step explanation:

50 cents for each banana so: 4* 50= 200

200+80

Answer is 280

Answer Link

Otras preguntas

PLZ HELP MEEE !!!!!!!!!!
1 1/2 of 1500 is what #
How do Arachnes character traits determine how the conflict resolved itself?
Parliament repealed all of townshend acts expect the tax on paper, because of the increased boycotts on British goods. true or false
Little thinks, in the field, yon red-cloaked clown, Of thee from the hill-top looking down; The heifer that lows in the upland farm, Far-heard, lows not thin
Which term describes the process when two or more atoms bond together?
how does a select committee differ from a standing committee
which if these is an iconic compound? CO NO2 LiCI SO3
Describe at least one way in which the executive branch is able to influence the actions of the legislative branch and at least one way in which it is able to
What distance was used to define the astronomical unit (AU)