Kikadudubuddy4070 Kikadudubuddy4070
  • 24-08-2022
  • Mathematics
contestada

Jan bought 4 pounds of candy for $12.25. what was the average cost per pound to the nearest cent?

Respuesta :

starzzmxxon starzzmxxon
  • 24-08-2022
it would be about $3.00
Answer Link

Otras preguntas

The term new wave is used to describe many film movements after the second world war. what are several of these movements, and what general stylistic characteri
Josie makes fruit punch by mixing fruit juice and lemonade in the ratio of 2 : 5 she needs to make 56 litres of punch for a party
Between january 2010 and january 2016, u.s. employment increased by 12.1 million workers, but the number of unemployed workers declined by only 7.3 million. tru
the diagram shows a square pyramid over a cube. what is the volume of the entire figure?
One reason for the growth of medieval towns was the principle of "stadtluft macht frei," or "town air makes you free," which meant
Find the largest cold front located on the map. the likely air mass to the west of the cold front is a _______ air mass which is likely to be __________ than th
At how many rpm must the disk turn to raise the elevator at 35.0 cm/s
Who had more power under the articles of conferderation, the national government or state government?and explain why
Why does Emerson feel that American writers and artists are “cowed” and need to develop more boldness and originality?
Why did the paymaster of the hamilton manufacturing company, ithamar a. beard, conclude that the yeoman farmer and artisan-republican ideal was no longer possib