129180
129180 129180
  • 22-09-2022
  • Mathematics
contestada

Grayson buys milk and oranges at the store.
He pays a total of $40.68.
He pays a total of $2.52 for the milk.
He buys 8 bags of oranges that each cost the same amount.

How much does each bag of oranges cost?

Respuesta :

27alexanderjett
27alexanderjett 27alexanderjett
  • 22-09-2022

This is what I do :

40.68 - 2.52 = 38.16

38.16 ÷ 8 = 4.77

Each bag of oranges costs $4.77

hope this helps this is 100% right

Answer Link

Otras preguntas

I have 5 apples and take away 2​
Is perfection possible? In what areas have you tried to reach perfection? How would you rate your efforts at self-improvement?
What was the Reagan Doctrine? The U.S. would help anyone who was fighting communism in their country. The U.S. would fight anyone who was fighting the Soviet Un
The central limit theorem is important in statistics because
What is the longest cell in the human body
find the value of x
homer wants to identify the center and radius of the circle defined by the equation...​
which of the following terms can be defined as the movement of water across a cell membrane​
What is an irrigation system? (Write 7 sentences) TYSMMM IF YOU DOOO!!!
A piggy bank contains $4.45 is dimes and quarters. If the bank contains 25 coins, how many dimes are in the bank? 12 13 15