ConradoQ174554 ConradoQ174554
  • 25-10-2022
  • Mathematics
contestada

a gallon of ice cream costs $4.76. How much does it cost per quart? There are 4 qts per gallon.

Respuesta :

MakynleeC509212 MakynleeC509212
  • 25-10-2022

There are 4 quarts in a gallon so the price of one gallon that they have given us has to be split into four so $4.76/4 =$1. 19/quart

Answer Link

Otras preguntas

The formula to convert Fahrenheit to Celsius is C = 5/9 (F-32). convert 12C to Fahrenheit . Round to nearest degree.
"Human activities change only the biotic features of an ecosystem." Is this statement true o false? Please explain why or why not. This is science
A security guard acting as a witness in a trial testified that he observed 20 cars in a parking lot. Of the cars he observed, 12 were convertibles, 15 had out
Help urgently 28points
7x - 2 = 5x + 12 Solve for x
use library or internet resources to research the connection between diet and circulatory disease. write a short commentary for a television news program that e
Rewrite the sum of 100 and 350 as the product of their GCF and another sum.
What is the answer to the following text is about a girl named Sara Crowe who has sailed from India with her father. Select the best detail to show the officers
cabon atom and its parts
Write the summary of the poem “If” by Rudyard Kipling. No more that 150 words