RayaS623394 RayaS623394
  • 25-10-2022
  • Mathematics
contestada

five pounds of sugar cost $4.05 how much sugar do you get per dollar? round your answer to the nearest hundredth, if necessary.

Respuesta :

AyazX104725 AyazX104725
  • 25-10-2022

Given:

The cost of five pounds of sugar is $4.05.

Explanation:

To determine the amount of sugar that individual get for 1 dollar, divide 4.05 by 5.

Divide 4.05 by 5 to determine the amount of sugar individual get per dollar.

[tex]\frac{4.05}{5}=0.81[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

1/2 (x + 256) = 180 what is the answer to that equation if i solve for x
what is the slope of this graph?
Monica is a drawing a monthly salary of 45000 if rupee e 15000 is spend every month on repayment of a loan what percent of her salary is she spending onrepaymen
Find a. Round your answer to the nearest hundredth
A bus is moving with an acceleration of 4 m/s^2. If it was initially at rest, what will be its speed at the end of 2 seconds? * a) 8 m/s b) 6 m/s c) 2 m/s d) 0.
On a trip Dylan sees 125 vehicles with Montana plates and 40 with non-Montana plates. On the trip back, what is the experimental probability that the first car
The four-sided geometric figure pictured is called a parallelogram. One feature of parallelograms is that opposite sides have equal lengths. A parallelogram is
A website lists homes for sale in a suburban town. The site provides information including neighborhood, selling price, age of the home in years), number of be
If anyone is good at Spanish please help me I would appreciate it
what is not an original candy of the moms candy.​