JazzleenP356137 JazzleenP356137
  • 25-10-2022
  • Mathematics
contestada

Write an equation and solve.You bought a magazine for $5 and 4 erasers. You spent a total of $25. How much did each eraser cost?

Respuesta :

YittaV765721 YittaV765721
  • 25-10-2022

Let the magazine be m and the eraser be e. Then the total cost is 25.

The equation can now be shown as follows;

[tex]\begin{gathered} 25=m+4e \\ 25=5+4e \\ Subtract\text{ 5 from both sides of the equation;} \\ 20=4e \\ \text{Divide both sides of the equation by 4} \\ 5=e \end{gathered}[/tex]

Therefore each eraser cost $5

Answer Link

Otras preguntas

A change that produces one or more new substances is called _____. sublimation a physical change a chemical change evaporation
Ricardo and Jane are standing under a tree in the middle of a pasture. An argument ensues, and they walk away in different directions. Ricardo walks 28.0 m in a
what is the Y interpret of the question? y=-1/2x-6​
please answer bbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbooooooooooooooyyyyyyyyyyyssssssssssss
A human resource manager who is trying to find the best ways to help employees deal with stress might use concepts from which discipline
I love cat in to noun​
Which set of numbers could not represent the lengths of the sides of a right triangle? A(1,3,square root of 10) B {2,3,4} C {3,4,5) D {8, 15, 17)
Summarize how the Virginia Plan and New Jersey Plan resulted in the Connecticut Compromise and describe the concept of a bicameral legislature.
Asap Please and thanks brainliest and thanks
Which statement about this graph is not true?