SumireI699148 SumireI699148
  • 25-10-2022
  • Mathematics
contestada

This chart shows the cost per pound of different fruits.

This chart shows the cost per pound of different fruits class=

Respuesta :

TarrenO711322 TarrenO711322
  • 25-10-2022

From the given data, the cost per pound of apple, CP=$1.89≈$2.

We have to estimate the cost of n=3.2≈3 pounds(lb) of apple.

The cost of n=3 lb of apple can be calculated as,

[tex]\begin{gathered} T=CP\times n \\ =2\times3\text{ lb} \\ =6 \end{gathered}[/tex]

Therefore, the cost of 3. pounds of apples is about $6.048.

Answer Link

Otras preguntas

True or false: tapping my fingers on the desk is a form of communication
Obtain an estimate by rounding numbers 42% of 291, 506
identify the number as prime, composite, or neither. If the number is composite, write it as the product of prime factor. 343
Kyle divided 2 3 on his calculator and got .6667. Where did the 7 come from? a. Kyle made an error. b. The answer is exactly .6667. c. The calculator rounded
A student runs 100 meters in 11 seconds. What is the speed of the student? (2 points) speed = distance over time ; 1 mile = 1609 meters
Did Spain make huge investments in the new world
4000-1375 and I need work
Emily made 75% of the baskets that she attempted if she made 9 baskets how many attempts did she make?
It says your bag of rice says mix 1 cup of rice with 2 cups of water the question says how much water would be need to mix with 1/3 cup of rice
Help me figure this out please