MarielisT518901 MarielisT518901
  • 25-10-2022
  • Mathematics
contestada

A 4-pound bag of potatoes costs $3.96. What is the unit price?

Respuesta :

RosealeeY644148 RosealeeY644148
  • 25-10-2022

Given that 4-pound bag of potatoes costs $3.96 then the unit price which is same as the cost of a pound

= $3.96/4

= $0.99

The unit price is $0.99

Answer Link

Otras preguntas

The avocado own a 1/4 acre orchard. Two fifths of the orchard  is planted in orange trees. What fraction of an acre in planted in orange trees
a^3+a+a^2+1 2a^2+2ab+ab^2+b^3 ------------------------------- * ---------------------------------- a^3+a^2+ab^2+b^2 a^3+a+a^2b+b
How does a magnet separate mixtures?
116 is 145% of what number
How do you find the volume inside the cylinder but outside the sphere? H=12cm.
dx+hy=j,forx   x=    thanx for any and all help
b=ym+y for m   m=   help me solve thank u
urgent! What Does "Head South" Mean?
The charges on a monthly water bill came to $0.86 per cubic meter of water used, plus a service charge of $4.49. Last month Jeremy's water bill came to $69.85,
explain how the suns energy powers the earth (including heating our atmosphere, oceans, and photosynthesis)