LesliH475313 LesliH475313
  • 25-10-2022
  • Mathematics
contestada

At a local market, 3 apples and 2 pears cost $2.70. Three apples cost the same as 4 pears. Type a system of equations to find the cost for one apple and the cost for one pear.

Respuesta :

PriyanshZ611103 PriyanshZ611103
  • 25-10-2022

Data:

Apple: A

Pears: P

3A+2P=$2.70

3A=4P

to find the cost for one apple:

Answer Link

Otras preguntas

derivative of ln(2x-3)
According to thesis 43 what is better than buying indulgences?
A county commission is considering assessing a tax on residential water use above a certain amount. What might this tax be trying to discourage? A- watering of
How many chlorine (ci) atoms would be in 4 molecule of salt (4naci)
If x^2+y^2=73 and xy=24, what is the value of (x+y)^2? And Why?
Read the excerpt from “Conclusion” in Walden. The surface of the earth is soft and impressible by the feet of men; and so with the paths which the mind travels.
The religious group that settled Philadelphia was the: Catholics Pilgrims Puritans Quakers
The primary method in which two connected objects transfer energy by heat flow is _____.
A major effect of the decline of the roman empire was that western europe...?
If x equals 6 what is 5x-(3+9