JeremaineO362246 JeremaineO362246
  • 25-10-2022
  • Mathematics
contestada

1 Ms. Signer has to buy pencils for her class. She goes to CVS and buys 15 pencils for $2.50. How much did she spend per pencil?*

Respuesta :

EleinaF232237 EleinaF232237
  • 25-10-2022

She bought pencils for her class. She bought 25 pencils for $2.50 . The amount for each pencil can be computed below

[tex]\begin{gathered} 25\text{ pencils = \$2.50} \\ 1\text{ pencil = ?} \\ \text{cross multiply} \\ \cos t\text{ of each pencil=}\frac{2.50}{25} \\ \text{ cost of each pencil = \$}0.1 \end{gathered}[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

Why computer is known as data processing system?
According to Goodstein (2000), identify the characteristic of scientific inquiry that emphasizes that if an idea is falsified when it is tested, science is ther
What is active transport? A. The movement of molecules down a concentration gradients from high to low , using no energy. B. The movement of molecules up a conc
What do you know about cells? Are human beings only living thing that are made up of cells?​
What was the basis for the wealth of Ghana, Mali, and Songhai?
What was the comprehensive list of existing Roman laws created by Justinian I called? English civil law Roman law Justinian Code Byzantine Code
Explain the difference between creative fiction and nonfiction.
which of the binomials below is a factor of this trinomial x^2-13+42​
Cooper will deposit $1,500 into an account that earns 7% simple interest every year. His sister Trinity will deposit $1,800 into an account that earns 6% simple
Which type of phychologist would help to improve work productivity