JuanjesusG382284 JuanjesusG382284
  • 25-10-2022
  • Mathematics
contestada

i can sell 7 cookies for 24.50. Write an equation that can be used to find c, the total cost in dollars of n boxes ofcookies.

Respuesta :

EugeniaS255546 EugeniaS255546
  • 25-10-2022

Given data:

The given cost of 3 cookies is 10.50.

a)

The cost of one box of cookies is,

[tex]\begin{gathered} 3\text{cookies}=10.5 \\ 1\text{ cookie=3.5} \end{gathered}[/tex]

Multiply 7 on both sides.

[tex]\begin{gathered} 7\text{ cookies=7(3.5)} \\ 7\text{ cookies =24.5} \end{gathered}[/tex]

b)

The cost of n boxes of cookies is,

[tex]c=3.5n[/tex]

Thus, the cost of n boxes is 3.5n.

Answer Link

Otras preguntas

What are the middle paragraphs of an essay called? body thesis topic conclusion
What is the degree of comparison of the underlined adjective in the sentence? The Andersons, in their oceanfront room, have the best view of all the guests at
1/2(logx4+logxy)-3logxz
The most powerful earthquake ever recorded, at 9.5 on the richter scale, occurred in __________.
Create a story with 10 spelling with 6 complete sentence: 1.group2.youth3.truth4.juice 5.painful6.spoonful7.endless 8.clueless9.answer10.brought 11.busy12.door1
Between 1792 and 1819, eight states joined the United States.
how do the cells in a fish react when it moves from salt-water to freshwater?
The reduction of the chromosome number during meiosis is most important for__?
While reviewing lab results, the nurse recalls the most abundant cells in the blood are:?
What state wished to enter the union as a slave state