ArjanS82594 ArjanS82594
  • 25-10-2022
  • Mathematics
contestada

2 1/2 yards of ribbon cost $3.25. Find $/yd.

Respuesta :

AkashH30505 AkashH30505
  • 25-10-2022

Given that 2.5 yards of ribbon cost $3.25, then,

cost of 1 yard would be

3.25/2.5

= $1.3

The cost per yard is $1.3

Answer Link

Otras preguntas

How much force is need to accelerate a 10 kg mass at a rate of 2.5 m/s?
Keisha bikes 5 miles on monday and m miles on tuesday. write two equivalent expressions for the total number of miles she bikes on monday and tuesday.
Fran is doing an indirect proof with four given statements and one conclusion. How many of these statements must be false based on her assumption to contradict
Quick help! This is the hook/first sentence of my essay: "_______ , the LGBT community is discriminated against enough that people find the need to punish or h
a pitcher of fruit punch holds 2 gallons, if 9 people share the entire pitcher equally , how much punch does each person get
What scene is depicted in feast in the house of levi?
mikela earned $65.25 for 9 hours of work this week she $101.50 for 14 hours what equation represents the relationship between the hours worked,x,and mikela's pa
Mary is making flags for her music club. she buys 51 1/2 yards of fabric. each flag requires 4 5/8 yards of fabric. approximately, how many flags can she make?
What kind of angle solve for x And substitute it back in
Who commanded the confederate army