SiaQ683296 SiaQ683296
  • 25-10-2022
  • Mathematics
contestada

can somebody help me please all the other tutors don’t understand this

can somebody help me please all the other tutors dont understand this class=

Respuesta :

EmiliaR244625 EmiliaR244625
  • 25-10-2022

In the beginning, the inventory had a value of $8320, then more inventory was purchased, for a total of

[tex]150+216+88=454.[/tex]

Therefore, the total cost of the inventory was $8320+$454=$8774, if the ending inventory was valued at $1720, the cost of goods sold over that period of time is

[tex]8774-1720=7054.[/tex]

Answer: $7054.

Answer Link

Otras preguntas

Explain, in terms of electrons, why the radius of a potassium atom is larger than the radius of the potassium ion in the ground state.
what was one cold-war goal of the Marshall plan
what's larger 7 1/4 or 7 1/8
Describe how metal bars are used in candy-making.
The point (3,0) lies on a circle with the center at the origin. What is the area of the circle to the nearest hundredth?
cual es la mitad de 17
Shonda made a model of a solid ice cream cone with a spherical scoop of ice cream on top, made out of clay. Which formulas are needed to calculate how much clay
You should never leave a lit Bunsen burner unattended. T or F
A wagon wheel has 14 spokes. What is the angle measure between any two spoke So? Round answer to the nearest tenth.
What relationship in the ecosystem is the following; 1) A bacteria causes your throat to be sore 2) A mountain lion stalks a young deer