Seudónimo Seudónimo
  • 23-02-2017
  • Mathematics
contestada

How many pounds of oranges cost $12? Show your work.

How many pounds of oranges cost 12 Show your work class=

Respuesta :

bmcshan79
bmcshan79 bmcshan79
  • 23-02-2017
If 2 lbs = $3 then 1lb = 1.50
So $12/$1.50= 8lbs
Answer Link

Otras preguntas

which term defines the following: grams of solute divided by 1,000,000 grams of solution a. ppm b. kpm c. ppb d. molality
write an essay on the role of ICT in the transformation of education :a futuristic approach
What is a research design are there any different types? How would you format one?
Of the three major Pacific Island groups, __________ was most recently settled.
What are the coordinates of the midpoint of the segment joining points A(6, -3, 7) and B(-4, -5, 3)?
Which phrase best describes the translation from the graph y = 2x2 to the graph of y = 2x2 + 5? 5 units up 5 units down 5 units right 5 units left
Which is least likely a description of the central nervous system (CNS)? A)The CNS processes information that is received from the stimuli receptors. B)The CNS
The Concentration Of A Sugar Is High Inside A Cell And Slightly Lower Outside The Cell. What Is Most Likely To Occur If The Sugar Molecules Can Cross The Membra
Which of the following will be the solution for a two-order inequality? A point A line A half-plane The intersection of two half-planes
How did Columbus hurt his relationship with the American Indians of Hispaniola during his first voyage to the Americas?