chjonesmaridw chjonesmaridw
  • 24-04-2017
  • Mathematics
contestada

A convenience store sells two brands of orange juice .brand a contains 8 oz and cost $1.28. brand b contains 12 oz and costs $1.68. what is the difference in cost in dollars per oz between the two brands of juice?

Respuesta :

doge2098
doge2098 doge2098
  • 24-04-2017
brand b is cheaper and brand a is 2 cents more
Answer Link

Otras preguntas

1. What are the four writing criteria categories discussed in this lesson? PLEASEEEEE HELPPPPPPPPP!!!!!!!??!!
The Eurasian Plate travels the slowest, at about 0.7 cm/y. How long would it take the plate to travel 3 m?
Explain the mistake the US made with Japan during the Treaty of Versailles WWll
What s the value of h expression (2) 8
75 POINTS!! In the experiment described in the scenario, which group represents the control group? A.) Plant D B.) Plant B C.) Plant C D.) Plant A
Geo-referenced data are similar to other forms of data, but are referenced by location. True O False
Helpp geometry and tell me how you solved it please
2. What is the (historical) setting of the wife's tale?
Explain how Hurricanes and Earthquakes are different and similar
D) Monkey and mammals 10. What kind of paragraph is this? A) Exposition B) Cause/Effect C) Descriptive D) Sequence