pmepalmoreamizzlen pmepalmoreamizzlen
  • 24-04-2017
  • Mathematics
contestada

Kat had 2 3/5 of carrots. she gave 3/4 of a bag of carrots to her sister. how many carrots does she have left?

Respuesta :

StarAce2017
StarAce2017 StarAce2017
  • 24-04-2017
1.85 carrots or 1 17/20 carrots left
Answer Link

Otras preguntas

identify the corresponding word problem giving the equation: x-6.2=18.8​
PLZ HELP ILL MARK U BRAINLIEST!!!
(-8,0),(-7,2),(1,1) and (0,-6), how many sides does the figure have
Gitano Products operates a job-order costing system and applies overhead cost to jobs on the basis of direct materials used in production (not on the basis of r
During lunch, Charlie drinks 2 3/4 cups of milk. Allison drinks 3/8 cup of milk. Carmen drinks 1 1/6 cups of milk. How much milk do the 3 students drink altoget
Why do you think the people embraced Napoleon?
An expression is given. 3 × (8 + 2) ÷ 2 Which statement is true about the parentheses in this expression?
28 Harold cut 18.2 inches off a rope that was 60 inches long. How is the length of the remaining rope in inches written in decimal form? Record your answer and
The given polygon is a right, scalene triangle. Use a congruent triangle to form a quadrilateral. A scalene triangle. The side lengths are 5 and 9, and the hypo
2. The cost of 8 jars of jalepenos is $23.92. Find the unit price, then find the cost of 10 jars of jalepenos. (PLEASE SHOW YOUR WORK OR EXPLAIN HOW YOU DID IT