Jaelynn11
Jaelynn11 Jaelynn11
  • 25-04-2017
  • Mathematics
contestada

Ixl is a pain so I really need help please

Ixl is a pain so I really need help please class=

Respuesta :

nizatoledo1999 nizatoledo1999
  • 25-04-2017
divide the price by 2 and you will get the price unit
Answer Link
Аноним Аноним
  • 25-04-2017
A unit rate(called a unit price here) is a rate that compares to things. A common example that you probably know is miles per hour (emphasis on the "per").

We need to find the cost for each towel. The cost for 2 towels is $6.48. To find the amount of money per towel, divide 6.48 by 2.

6.48/2=$3.24 per towel

:)
Answer Link

Otras preguntas

Where was the last spike of the transcontinental railroad driven
Hey i need help figuring out x^2-8x +7 =0
In △ABC, angle C is a right angle and BC > AC. Select all the statements that are true.
There are 1,2,3 or 4 basic wave forms.
zapomnieć różę rozprawka j.polski Czas do jutra pomocy
Find length of PR. TR=x+11
The ice on the rear window of an automobile is defrosted by attaching a thin, transparent, film type heating element to its inner surface. By electrically heati
Which graph represents this system? 3x+2y = -6
Assume that in January 2017, Vivendi announced a €1.2 billion bond issuance. The bonds have a coupon rate of 6.75% payable semiannually. Assume the bonds have b
Suppose Julio is a veterinarian who is doing research into the weight of domestic cats in his city. He collects information on 131 cats and finds the mean weigh