KathyMendez
KathyMendez KathyMendez
  • 25-04-2017
  • Mathematics
contestada

if two pounds of cheese sells for $3.18, how much will three pounds of cheese cost? SHOW YOUR WORK!! plz

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 26-04-2017
If two pounds of cheese sells for $3.18, how much will three pounds of cheese cost?

If two pounds of cheese are $3.18 then we must divide it by 2.

[tex] \frac{3.18}{2} =1.59[/tex]

Then we multiply.

[tex]1.59*3=4.77[/tex]

So three pounds of cheese are

$[tex]4.77[/tex]

Hope I helped!
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is not a method to determine population size? a. mark/recapture b. sampling c. hypothesis d. observation
According to the ideas of Aristotle, match each type of government with its definition. 1. one leader working for his own benefit 2. a few working for the good
the area of a gymnasium floor is 264 square yard. the floor is 11 yards wide . how long is the floor?
Jordan has $55. She earns $67 by doing chores. How much money does jordan have now?
Sam painted 3 pictures.ellie painted twice as many pictures as Sam how many pictures did they paint altogether
Split 3kg 600g into the ratio 1:2:3
To insert a new slide, which tab option should you select? a. Home b. Insert c. Design d. Slides
What is the half of 56
What is the liver an example of? a. a cell b. a tissue c. an organ d. an organ system
Politically, the class of people who are more likely to feel that the government should intervene in the economy to make citizens financially secure are the