chrislenefimerl chrislenefimerl
  • 27-04-2017
  • Mathematics
contestada

If 6 inches of decorative ribbon costs $3.25 ,how much does a yard cost?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 27-04-2017
it would cost $19.50. hope that helped
Answer Link
98swagkid
98swagkid 98swagkid
  • 27-04-2017
Since there are 36 inches in a yard. You divide 3.25 by 6 to find the cost of 1 inch. Which should equal about $0.50. You multiply 0.50 times 36 which should equal $19.50 which is your answer.
Answer Link

Otras preguntas

one of Washington's most important precedents was the
in areas where physical geography made farming more difficult for British colonists what else do you think they might have done for a living
What is the answer to 360 miles in 6 hours
What caused feudalism to decline? 1.Because trade increased, cities grew, and a middle class was created, the system was no longer necessary. 2.As trade increas
What is the theme of the story of Rapunzel
0.65,0.59,3/5 least to greatest
9. Many job options for high school graduates in Honduras are in what field? (1 point)
round 65.85 to the nearest tenth
Which answer corrects the error in capitalization? In the month of February, Washington's birthday is an official federal holiday. A. Federal B. february C.
What is a plant biologist referred as?