kellykayley
kellykayley kellykayley
  • 23-03-2015
  • Mathematics
contestada

HELP:

Grapes were priced at 3 pounds for $5.28

A. what was the price per pound.

B. how much would 10 pounds of grapes cost.

Respuesta :

bennygene
bennygene bennygene
  • 23-03-2015
First, you would divide $5.28 by 3 and get $1.76
Second, you would multiply $1.76 by 10 and get $17.60.
Your answer would be $17.60.
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following artists is known as the “father of pop art”? A. Andy Warhol B. Norman Lewis C. Richard Hamilton
Which excerpt provides the best evidence to support the analysis?
what are the benefits or drawbacks of requiring the president to notify congress before sending troops into conflict
elliott runs for 75 minutes. If he runs at a rate of 10 miles per hour. How many miles will he run in 75 minutes? A. 8 miles B. 10 miles C. 12.5 miles D. 15 mil
The length of each of the two congruent sides of an isoscleses triangle is 2n+7 and the length of the third side is 3n. Draw and label the triangle. Then write
State your hypothesis (developed in step 8) here. be sure to include what you think the ph will be, and why. what is a neutralization reaction
biology help,, pls and thank u cx
Developmental researchers use the term "goodness of fit" to refer to: the match between the mother's and baby's blood type. the tendency of the caregiver to coo
Retype the statements, correcting the syntax errors. system.out.println("num: " + songnum); system.out.println(int songnum); system.out.println(songnum " songs"
En coding the phrase " ruptured aneurysm of carotid artery, extracranial portion," the main term to reference in the index is _____.