lisap247
lisap247 lisap247
  • 21-05-2017
  • Mathematics
contestada

Watermelons cost $0.35 per pound. Joseph’s watermelon costs between $4.20 and $5.25. Which compound inequality correctly represents the possible weights of his watermelon?

Respuesta :

EmmaJ22
EmmaJ22 EmmaJ22
  • 21-05-2017
Working is attached :)
Ver imagen EmmaJ22
Answer Link

Otras preguntas

Explain why the Earth has a magnetic field
a line passes through the points (1,2) and (4,4). What is the slope of the line A) 1/4 B) 2/3 C) 3/2 D) 4
what is 928 divided by 8
1. An airplane flies 800 kilometers east from Denver to Wichita in one hour. Then the plane flies west back to Denver in the same amount of time. Which of the
Why is it so important for justices to write opinion papers ?
The spreading of cancer to various parts of the body is called? A. Mutation B. Mitosis C. Apoptosis D. Metastasis
PLEASE HELP, RANDOM ANSWERS WILL BE REPORTED 1. Look more closely at the figurative language Johnson used in "Lift Every Voice and Sing." What are some specific
the product of a nonzero rational number and an irrational number
Find the value of x. Then,find the measure of 14x+7+44+9x+3=180
Was arthur miller blind to the world when he wrote the Crucible?