Seudónimo Seudónimo
  • 22-05-2017
  • Mathematics
contestada

The 3 pound melon cost $1.44. What was the cost per pound?

The 3 pound melon cost 144 What was the cost per pound class=

Respuesta :

skylerdurham
skylerdurham skylerdurham
  • 22-05-2017
The price per pound would be 48 cents, or .48
Answer Link
alexgigi
alexgigi alexgigi
  • 22-05-2017
Divide 1.44 and 3. and u would find the value of each pound
Answer Link

Otras preguntas

Which characteristics is found in the whale but no in the phytoplankton
Non examples of vacuole
Find the second and third term of the arithmetic sequence -7, _, _, -22, -27, ... A. -12, -15 B, -17, -12 C. -10, -17 D. -12, -17
what year did the Egyptian empire began to weaken
You mix a blue and a clear liquid together and they turn a bright green. Has a chemical reaction occurred? Why or why not
What is the equation of this line in standard form? A. −6x+7y=−11 B. −6x+5y=13 C. −6x+7y=11 D. −7x+6y=−11
A combination of alcohol abuse and vitamin b deficiency can lead to
which group native americans or slave descendents has a stronger case of government restitution from the civil liberties of 1988
if you have 12 fish and 6 drown how many do you have left?
12.917 rounded to the nearest ones