kittywittylittty
kittywittylittty kittywittylittty
  • 22-05-2017
  • Mathematics
contestada

A store sells 4 ears of sweet corn for $1.00. How much will 9 ears cost?

Respuesta :

DucksThatQuack
DucksThatQuack DucksThatQuack
  • 22-05-2017
$1.25 Your welcome :D
Answer Link
emmie490 emmie490
  • 22-05-2017
$2.25

Because if they are selling 4 for $1.00, then that means one ear equals $0.25. So 8 ears would equal $2.00, plus one more ear would be $2.25.
Answer Link

Otras preguntas

At maximum speed, an airplane travels 2460 miles against the wind in 6 hours. Flying with the wind, the plane can travel the same distance in 5 hours, What is t
A car travels 480 miles on 15 gallons of gasoline. How many miles does the car travel per gallon?
What is 6000000000000 in scientific notation
Why would the slavers feed and clean the slaves before the slaves were put on an auction block?
Which equation is equivalent to 3[x + 3(4x – 5)] = 15x – 24?
How to solve 5/8-p when p=3/16
9.85 less than the product of 37 and t
How are living things organized ? List 5 steps of organization from smallest to largest
Which of the following situations would not require knowledge of networking?
when is the sum of two integers a negative number