mathemathucs
mathemathucs mathemathucs
  • 24-05-2017
  • Mathematics
contestada

Fruit-O-Rama sells dried pineapple for 0.25 per ounce. Mags spent a total of 2.65 on pineapple. How much ounces did she buy?

Respuesta :

JackelineCasarez JackelineCasarez
  • 12-11-2018

Answer

Find out the how much ounces did she buy .

To proof

let us assume that the number of ounces did she buy be x .

As given

Fruit-O-Rama sells dried pineapple for $0.25 per ounce i.e the price of each pineapple is $0.25 ounce .

Mags spent a total of $2.65 on pineapple

than the equation becomes

x × 0.25 = 2.65

[tex]x = \frac{2.65}{0.25}[/tex]

x = 10 .6 ounce

therefore  10 .6 ounce she buys .

Hence proved

Answer Link
pou12424 pou12424
  • 30-03-2022

Answer:

The answer is 10.6

Step-by-step explanation:

I did the Iready already...byee

Answer Link

Otras preguntas

What is the best estimate for 289 and 7
What is the significance of swift's use of the names strephon and celia? a. because swift spells the names unusually, the reader cannot connect the characte
Algebraic expression for 5 times a number
Choose the more sensible temperature. Cold day: 20 degrees Celsius or -20 degrees Celsius
Which of these tasks should you do first when creating a print advertisement
Which of these is an unhealthy degree of training?
name the lines that are only in plane q
what role did the environment play on the development of Native American cultures?
The sum of two integers with different signs is 8
For the following set of baseball runs scored at each game, identify: • The mean • The median • The mode • The range • The interquartile range 12