Seudónimo Seudónimo
  • 25-05-2017
  • Mathematics
contestada

4 tomatoes cost 3.40. What is the unit rate?

Respuesta :

pepetheskunkcat
pepetheskunkcat pepetheskunkcat
  • 25-05-2017
3.40/4= $0.85 per tomato
Answer Link
SirEndernow
SirEndernow SirEndernow
  • 25-05-2017
85 cents each, 3.00/4 is 0.75 and 0.40/4 is 0.10.
Answer Link

Otras preguntas

The displacement of a wave traveling in the negative y-direction is D(y,t) = ( 4.60 cm ) sin ( 6.20 y+ 60.0 t ), where y is in m and t is in s?
Which of the following is a characteristic of a developed nation? A. low income B. high poverty C. service-based economy D. economy based on manufac
Zacarías and Paz together have $756.80 if Zacarías has $489.59, how much does Paz have? Write and solve an addition equation to find how much money belongs to P
15 POINTS PLZ HELP Could someone please help me with this diagram? I’ll give brainliest
The Kelvin temperature of a sample of 678 cm3 ammonia gas is doubled, what is the new volume?
Algebra 1I need to know how to do this step by step ​
PLEASE, HURRY UP THIS DUE TODAY!!! I WILL GIVE BRAINLY "describe how these amendments and law expanded the political process"
A 150 kilogram rocket accelerates at 75m/sec How large is the force required to cause a acceleration size
Factor the following expression completely. 9y^4 - 4x^6
Evaluate the expression for b = 5. 7.4b