dayy1 dayy1
  • 22-04-2015
  • Mathematics
contestada

an 8 pound of apples costs 17.50. what is the unit price

Respuesta :

jaguar155
jaguar155 jaguar155
  • 22-04-2015
It doesnt tell us how many apples there are to a pound, so presumably it is asking for a price for pound, which would be 17.50 divided by 8, or 2.1875 per pound. However, since we are talking money here, the correct answer would be $2.19
Answer Link
Frankyg44
Frankyg44 Frankyg44
  • 22-04-2015
The unit price is the price per unit I assume the unit here is one pound of apples So 17.5/8= unit price Unit price equals2.1875
Answer Link

Otras preguntas

Use the distributive property to simplify the expression. 8(3 + 4) = 24+ ?
A pupil who scored 50 in his paper 1exam got ill and missed paper 2.use the line of best fit to predict whathis paper 2 mark could have been.
What is the greatest common divisor of 22021 + 22022, 32021+ 32022 ?
ONLY URSONET ANSWER Quel âge as-tu ?
Do you Like fort nite? Write a whole paragraph to answer this question. Best paragraph gets 100 points. So be good. Good Luck.
I’m a freshman who doesn’t know about physics, help me out?
What is the perimeter of the rectangle shown?
Please help!! Brandon owes $5,184 on his credit card that charges 21 percent annually. About how much will the next months interest charge be?
Would an older cell be more or less likely to be mutant cell than a newer cell?
I have five apples and ten oranges. If a fruit basket must contain at least one piece of fruit, how many kinds of fruit baskets can I make