aleayaaaa1234 aleayaaaa1234
  • 22-06-2017
  • Mathematics
contestada

A six-pack of soda costs $2.49, a 12-pack of soda costs $3.99, and a 24-pack of soda costs $5.49. Which pack has the lowest cost per unit?

Respuesta :

biviabella
biviabella biviabella
  • 22-06-2017
the 24 pack. The 6 pack would be 41 cents per unit, the 12 would be 33, but the 24 would be 22. 
Answer Link

Otras preguntas

whats 416 divided by 4?
What is the simplest form of the product? SqRt 63x^5y^3 • sqRt 14xy8
Why should you ask people questions about school or their jobs?
Briefly describe he function of the cell parts (organelles)
how much interest will be paid in 2 years for a loan of $1500 at 8.25% simple interest ?
which fraction is equivalent to 68%
when naoh(aq) reacts completely with hcl(aq) and resulting solution is evaporated to dryness the solid remaining is?
"Solving Equations by Completing the Square: m^2+2m-48=-6
sale price $25 original price $40 what percent.represents the discount that received when buying the sweater
Calculate the discriminant.x2 + 2x – 2 = 0