Antonia1 Antonia1
  • 22-04-2015
  • Mathematics
contestada

1kg costs £1.28. what is the cost of 250g

Respuesta :

iGreen
iGreen iGreen
  • 23-04-2015
First, convert 1 kg to g.

1 kg = 1000 g

So 1000 g = 1.28

Set up a proportion:

1000/1.28 = 250/x

Cross multiply:

1000x = 320

Divide 1000 to both sides:

x = 0.32

So 250g costs £0.32
Answer Link

Otras preguntas

What is the factored form of x^3 + 2x^2 + 2x?
In John’s math class, 40% of students earned an A on a test. If there were 35 students in the class, how many got an A?
Please help if you can If 980 kJ of enegy are added to 6.2 L of water at 291 K, what will the final temperature of the water be? Thank you!!
Pentagon RSTUV is circumscribed about a circle. What is the value of x if RS = 10, ST = 13, TU = 11, UV = 12, and VR = 12?
What are the coordinates of the center of a circle whose equation is (X + 7)2 + (y – 5)2 = 16? (7,-5) (-7,5) (5.-7) (-5,7)
y=   −8(x−5)(x+1) write the quadratic function in standard form.
EMERGENCY!! PLEASE HELP! The slant height of the pyramid is 25 ft.  What equation below will help you correctly solve for the height, h, of the pyram
write an equation for the line that passes through the points (-5,4) and (3,-2).
Explain how cells communicate.
A goldsmith has two alloys of gold, the first having a purity of 53% and the second having a purity of 83%. If x grams of the first alloy are mixed with y grams