takkellapatibrov5h0z takkellapatibrov5h0z
  • 23-08-2017
  • Mathematics
contestada

for the level 3 course examination hours cost twice as much as workshop hours and workshop hours cost twice as much as lecture hours. How much did the lectures cost per hour?

Respuesta :

meerkat18
meerkat18 meerkat18
  • 06-09-2017
You have three unknowns: examination hours, workshop hours and lecture hours. Then, we assign variables.

Let:
x - examination hours
y - workshop hours
z - lecture hours

Then, we formulate equations based on the relationships given.
x = 2y --> eq 1
y = 2z --> eq 2

Substituting eq 2 to eq 1,
x = 2(2z)
x = 4z
z = x/4

Therefore, the lecture hours cost one-fourth of the cost of the examination hours.
Answer Link

Otras preguntas

24 novels and 16 autobiographies, what are the possible numbers of shelves I can use
pleaseeeee help and help fast Based on his criticism of other pirates for their "hurry and hurry and hurry" attitude, what is true about Long John Silver?
compare the value of 2 in 2000 and 200
what is special about water and density?
Which scientist is known for contributions to a scientific discipline that is different from that of the other three scientists?
Compatible numbers to estimate 26x22
The printer sent out 150 newspapers one day. How many boxes would there be if they were packed in tens
what is the anwer to3times36
6 pastries costs $30. What will 4 pastries cost?
in 0.58 which digit is at the ones place