itzelflores11 itzelflores11
  • 23-08-2017
  • Mathematics
contestada

16oz to $4.88 unit rate

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 23-08-2017

divide 4.88 by 16 to get unit rate

4.88/16 = 0.305 per ounce

Answer Link

Otras preguntas

Show two ways five people can share a 3 segment chewy fruit worm
Jamaica's class has 24 students. if 1/8 of them play piano, how many students in her class play piano?
1. The first step in preparing your speech is to take a step back and try to look at it from the perspective of ( 1 point) A. yourself b. A famous motivational
Determine the area of the coin to the nearest tenth. 19 mm
what right did the English nobles gain from king John signing the Magna Carta
The words coffee, sugar, and mocha all have their origins in ___________________. a. Arabic c. Spanish b. French d. Turkish
How many tons are in 1,400 pounds?
John and Maria are spending the afternoon hiking in the desert. They purchased 6 bottles of water for $9.00, two protein bars for $5.00, and some peanuts for $3
The planet Mars could be a future destination for the U.S. space program. Assume that Mars is a perfect sphere. Its surface area is about 145 million square kil
A person who holds a hunter's license and a gun to shoot birds is exercising his rights under which amendment? a.first b.second c.third d.sixth