Alanbukowski Alanbukowski
  • 26-08-2017
  • Mathematics
contestada

Joslyn wants to buy 4 packs of pens for 12$ each and a pack of pencils for 6$ how much money does she need

Respuesta :

blessedcboriginal
blessedcboriginal blessedcboriginal
  • 26-08-2017
4*12=48
6*1=6

48+6=54

She would need $54
Answer Link
spookyrevenge
spookyrevenge spookyrevenge
  • 26-08-2017
If one pack of pens costs $12, then 4 packs of pens must cost 12×4 dollars, which is 48

4 packs of pens that cost $12 each is $48 for ONLY the pens.

If she also wants one pack of pencils that costs $6, then take the cost of the pens and add $6

$48+$6 is $54.

Joslyn needs $54 to buy the pens and pencils
Answer Link

Otras preguntas

¿Es verdad que al sumar 1+1 puede salir 3?​
Longfellow's use of "trochaic tetrameter" impacts the poem's _______. a. rhyme b. stanzas c. rhythm d. imagery
what is the target audience for this poster?
What is the slope of the line shown below?(-1, 6) (2, -3)A. 3B. 1/3C. -3D. -1/3​
Por que es importante la adecuacion
During British rule of India starting in 1858, India became ________ of Great Britain.
What is the area of the window shown? Use 3.14 for pi.
The following data points are the number of lemons that grew on Mary's 5 lemon trees last year. 12,14,5,13,11 Round your answer to the nearest hundredth. Find t
Isabelle and her parents plan to share the cost of her college education. The annual tuition cost for the college she plans to attend is $5,544 per year. Her pa
A book store delivered school’s order of y textbooks in b boxes, equal number of books in each. How many books were there in each box?