jamincris7
jamincris7 jamincris7
  • 22-09-2017
  • Mathematics
contestada

Help Needed.

Six and a half pounds of oranges cost $5.59. What is the cost of one
pound?

Respuesta :

jimmyallenmitch
jimmyallenmitch jimmyallenmitch
  • 22-09-2017
0.86 a pound. Divide 5.59 by 6.5
Answer Link
BakaFTW
BakaFTW BakaFTW
  • 22-09-2017
so you wanna basically divide 5.59 by 6 1/2 too give you .86 for each pound.
Answer Link

Otras preguntas

\Which of the following describes the Battle of Gettysburg? A. Lee and Pickett battled against each other, and the North won. B. Lee’s retreat to Virginia won
Hen 1580 is divided into 13 equal parts, the remainder is 7. What is a correct way to write the quotient? 121.7 121 + 7 121 121
Which are the 4 sub-components of the Cardio-respiratory system? Question 7 options: A. Heart, spleen, lungs and liver B. Heart, blood, spine and liver
A system of equations and its solution are given below. System A 2x - y = 3 3x + 4y = 10 Solution: (2, 1) Choose the correct option that explains what steps wer
Where in the cell cycle is dna polymerase most active? click the correct box?
Can someone help me pleaseeee???
what the equation for y intercept of 7 and slope of 3 over 2
a company ordered 10 boxed lunches from a deli for 74.50. each boxed lunch c lunchesost the same amount. which equation represents the proportional relationshi
the length of an office building is x feet and the width is x+4 feet. write the polynomial that represents the area. find the area if x=12.
Simplify (x + 4)(x2 − 6x + 3).