desantiagoperlowtcu8
desantiagoperlowtcu8 desantiagoperlowtcu8
  • 25-09-2017
  • Mathematics
contestada

the cost of 3 candles is 19.50 what is the unit price with work shown

Respuesta :

altavistard
altavistard altavistard
  • 19-03-2021

Answer:

$6.50/candle

Step-by-step explanation:

The unit price here is the total price divided by the number of candles, or

$19.50

---------------- = $6.50/candle

3 candles

Answer Link

Otras preguntas

What foods are staples in thailand? What is a popular dish?
The amendments in the Bill of Rights are organized by O A. order of events B. cause and effect C. order of importance ОО D. subject matter SUBMIT
Help me please, I am confused ​
4.Why should all of us maintarespect our freedom ?​
I need to replace the carpet for my bedroom floor and the supplier wants to know the size of the room. I measured it and it was 10 feet wide by 12 feet long. Wh
Will give BRAINLYIST answer Which transformations are used to create triangle a ABC
‌In the next place, as each representative will be chosen by a greater number of citizens in the large than in the small republic, it will be more difficult for
Why did the French army refuse to fight any longer?
If you have 6 bananas and 5 apples, how many lights are there? My teacher asked this, if you get it right, you get brainliest
29. Which policy was supported by President Eisenhower's statement? a Withdrawal of troops from South Korea b. Containment of communism in Southeast Asia c. Est