thaom thaom
  • 22-10-2017
  • Mathematics
contestada

A cereal bar is sold individually for $2.40 or in packs of 4 for $8 per pack. Roxie wants to buy exactly 38 cereal bars. What is the least amount of money that Roxie can spend on cereal bars?

Respuesta :

shimmer101love
shimmer101love shimmer101love
  • 22-10-2017
the least she would spend is $76.80
Answer Link
espwilliams2oy6w6z espwilliams2oy6w6z
  • 22-10-2017
9 boxes @ $72 and 2 bars for $4.80 = $76.80
Answer Link

Otras preguntas

read the story Mississippi Solo and  Explain how Eddy Harris develops “Mississippi Solo” as a memoir.someone please quick
Is a taste bud cell eukaryotic or prokaryotic?
Is a mushroom prokaryotic or eukaryotic?
What does additive inverse mean
what would happen to a eukaryotic cell if its all mitochondria were destroyed
If y=-8 when x=-2,find x when y =32
Which number is exactly halfway between 26 and 44?
What does it mean "a problem to be overcome"?
What are three ways can individuals influence public policy?
In the South American Andes, the altiplano between the Cordillera Oriental and the western Cordillera Occidental is widest in A. Bolivia. B. Ecuador. C. Peru