marlaarbogast
marlaarbogast marlaarbogast
  • 25-10-2017
  • Mathematics
contestada

McKenzie bought 1.2 pounds of coffe for $11.82. What was the cost per pound?

Respuesta :

kiwichipmunks
kiwichipmunks kiwichipmunks
  • 25-10-2017
11.82 divided by 1.2=9.85
Answer Link
babypusheen168oycoip
babypusheen168oycoip babypusheen168oycoip
  • 25-10-2017
1) $11.82 for 1.2 pounds
2) 11.82 divided by 1.2 
3) 11.82/1.2
4) $9.85 per pound
Answer Link

Otras preguntas

christianity became the official religion of the roman empire under the reign of a. justinian. b. the bishop of rome. c. augustus caesar. d. constantine.
what are causes of floods
If polygon ABCD rotates 70° counterclockwise about point E to give polygon A'B'C'D', which relationship must be true? A. A′E = AE B. BB′ = DD′ C. m∠ABCm∠A
what happen during periods of hyperinfation?
If f(x) = 7 + 4x and g(x)=1/2x, what is the value of (f/g)(5)?
The function H(t) = -16t^2 + vt + s shows the height H (t), in feet, of a projectile launched vertically from s feet above the ground after t seconds. The initi
Sine is positive in quadrants I and II only. True or False?
Buying with a credit card is basically getting a loan from the card issuer. A. True B. False
Which of the following should determine whether you need to speed up or slow down? A. how quickly you need to get somewhere B. how far above the s
The expression below shows the population of squirrels in a forest after 3x years: f(x) = 30(1.03)3x. . Which of the following is an equivalent function? A. f