rereirene564730
rereirene564730 rereirene564730
  • 26-10-2017
  • Mathematics
contestada

Leo is adding gravel to the edge of his driveway he order six bags of gravel for $252 how much would it cost if orders eight bags instead

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 26-10-2017
It would cost $336
To find this you divide $252 by 6 (the number of bags he bought) this tells you that each bag costs $42, you then multiply this by 8, and get your answer of $336
Answer Link
Billabong
Billabong Billabong
  • 26-10-2017

It would cost $756 if orders eight bags of gravel instead.

252x 3= 756


Answer Link

Otras preguntas

The time t required to drive a certain distance varies inversely with the speed r. If it takes 2 hours to drive the distance at 40 miles per hour, how long will
What are the advantages and disadvantages of DNA foresics/analysis?
Would there be a problem or a major event in a horror story?
What are the advantages and disadvantages of DNA foresics/analysis?
I need help on this question please help?
Which is the most appropriate unit of measurements to use to measure the thickness of a quarter? Elaborate. A.) meters B.) Kilometers C.) Centimeters D.) Millim
Which is the most appropriate unit of measurements to use to measure the thickness of a quarter? Elaborate. A.) meters B.) Kilometers C.) Centimeters D.) Millim
.MOV' extension refers usually to what kind of file?
How much less than 1 is 3/9? Is the answer to this question 1/3???
Solve for x. 10x^2=29x-21 does anyone know this