Lenamaken Lenamaken
  • 23-10-2015
  • Mathematics
contestada

If 4.5 pounds of cherries cost $10 what Is unit price per pound?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 23-10-2015
Divide 10 by 4.5 to get 2.22222. Round to hundredth, and get the unit price at $2.22
Answer Link
JeanaShupp
JeanaShupp JeanaShupp
  • 19-11-2019

Answer: $2.22

Step-by-step explanation:

It is given that , the cost of 4.5 pounds of cherries = $10

Then , by using the UNITARY METHOD, the cost of one pound of cherries will be :

The cost of one pound of cherries = [tex]\dfrac{\text{Cost of 4.5 pounds of cherries }}{4.5}[/tex]

[tex]=\dfrac{\$10}{4.5}\\\\=\$2.22222222222\approx\$2.22[/tex]

Thus , the unit price per pound of cherries = $2.22

Answer Link

Otras preguntas

What happens to ocean crust and mantle after subduction
After the 1964 election, President Johnson believed that
which if these are most danaged by earthquakes
What technique does a historian use when organizing events, beliefs, and individuals into past, present, and future categories?
a missing fraction on a number line is located exactly halfway between 3/6 and 5/6. what is the missing fraction
a flat area on a mountain is known as ?
The expression 12xyz – 45 is a A. trinomial. B. constant. C. binomial. D. monomial.
a purse that cost $29.99 is on sale for 50% off. about how much is the sale price of the purse?
what kind of virus infects bacteria
The desire to take over lands for one's own country is called A.imperialism. B.patriotism. C.militarism. D.nationalism.