kekewold7730 kekewold7730
  • 21-11-2017
  • Business
contestada

Refer to table 13-12. what is the fixed cost of production at betty's bakery?

Respuesta :

nobillionaireNobley
nobillionaireNobley nobillionaireNobley
  • 04-12-2017
Fixed cost = Total cost - Variable cost.

Given that the variable cost is $13 and the total cost is $38 when 1 unit of good is produced, then

Fixed cost = $38 - $13 = $25.
Answer Link

Otras preguntas

How many electrons in a water molecule?
when negative externalities are present in a market
According to Newton's Law of Universal Gravitation, an object with mass has a gravitational field. If you go to NYC and walk by the Empire State Building, why a
Search for a movie version of a musical (The Phantom of the Opera, Grease, Chicago, Les Misérables, and so on) and go see a live performance of it. The live per
Kendra saw a calculator on sale for $68.25. The original price of the calculator was $89.99. What is the approximate discount on the calculator? 20% o 25% 30% 3
please help me im on a timer
CAN SOMEONE PLEASE HELP I WILL GIVE 30 POINTS AND MARK BRAINLIEST IF THE ANSWER IS CORRECT ALSO NO LINKS PLEASE
Correct punctuation "ergonomic and easy-to-use," furniture is the specialty of this office supply store.
A proton is released in a uniform electric field and it experiences an electric force of 2.18x10^-14N toward south .What are the magnitude and direction of the
slope of 7,-6 and 4,-6