teehee1234 teehee1234
  • 21-11-2017
  • Mathematics
contestada

a supermarket sells 2 cans of ground coffee for $18.50. the cost of coffee varies directly with the number of cans. how much do 5 cans of coffee cost?

Respuesta :

knmahoney04 knmahoney04
  • 21-11-2017
$46.25. This is because the unit price, one item, is $9.25. You take 9.25 and multiply it by 5.
Answer Link

Otras preguntas

Work out the question (-5)2
1. What is the angle relationship 2. What is the value of r?
Riley Kate had of a doughnut to share evenly with her brother. What fraction would each child receive?
can someone help please? :< brainliest to whoever answers first(50 points) correct answers please! :(
y luego _________________ (nos acostamos/nos levantamos).
PLEASE HELP! WILL GIVE LOT OF POINTS! STEP BY STEP
PLEASE HELP ASAP Tickets for 2 adults and 3 children cost $45 Tickets for 4 adults and one child cost $55 How much does each ticket cost?​
WWhat is the equation of the line that passes through the point (-5, -2) and has a slope of - 6/5
Specialized cell parts A. Cell Theory B. Vacuole C. Organelles D. Tissues
can someone follow me pliz ​