tiffanygao58 tiffanygao58
  • 25-11-2017
  • Mathematics
contestada

A store sells candy at $.50, $1, $1.50, $2, and $3 per kilogram. How many kilograms of each kind of candy does $3 buy?

Respuesta :

suspho
suspho suspho
  • 26-11-2017
Money : price = quantity

1) 3 : 0.5 = 6 Kg
2) 3 : 1 = 3 Kg
3) 3 : 1.5 = 2 Kg
4) 3 : 2 = 1.5 Kg
5) 3 : 3 = 1 Kg
Answer Link

Otras preguntas

Find X Round to the nearest tenth I need help with this question for my test review! ​​
A balance is best used to measure a sample's _______. a) Mass b) Volume c) Temperature d) Pressure
Julie wrote the equations shown what is the pattern in her equations ? Explain how to use the pattern to find the quotient
Automotive Engineering The fuel efficiency for a certain midsize car is given by a) What is this car's maximum fuel efficiency? To the nearest mile per gallon,
Describe reformation in america in 5 words
Which entity was created in 1944 to foster economic cooperation and coordination between different countries? Responses European Union European Union North A
Paragraph 8 sentences long following instructions is very important
ano ang kahulugan ng nasyonalismo paano ito nakatulong sa paglaya ng mga bansa sa asya sa kamay ng mananakop
More of the students get to school by car than bus how many more
17 To see if students with longer feet tend to be taller, a random sample of 25 students was selected from a large high school. For each student, = foot le