jordanc0559092 jordanc0559092
  • 21-12-2017
  • Business
contestada

2 mangoes cost $3 at the store.what is the cost per mango?

Respuesta :

1993kawaii
1993kawaii 1993kawaii
  • 21-12-2017
The cost per mango is $1.50. This is because if you divide 3 by 2 you'll get 1.5. Divide 2 by 2 and you'll get 1. This will make the equation 1.5/1. This basically means for 1 mango it costs 1.50.
Answer Link
desigirl09
desigirl09 desigirl09
  • 15-04-2021

Answer:

The answer would be $1.50

Explanation:

Because 2 mangos cost $3!

and when you do

3-2= 1.50

Or

 $1.50

+$1.50

-----------

  $3

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following statements about the FAFSA process are TRUE? A.You must be a U.S. citizen to submit the FAFSA form. B.You must use the FAFSA to apply for
How to express a perimeter as a sum and product
A(n) ________ is made up of more than one kind of atom. A.Compound B.Element C.Atom
In a well-constructed paragraph, identify and explain the different ways in which governments are formed.
If the median annual salary for 4 employees is $60,000, then which of the following must be true? A. 2 people earn $60,000 a year or less, and 2 people earn $
What is the Missouri compromise
How can you model multipaction problems?
The period of "Jacksonian Democracy" can be characterized by
Suzanne borrowed $820 from a bank for one year.if the annual interest rate was 15%,what was the total amount she owed the bank at the end of the year?
To what is Chief Joseph referring in his quote?