annaebrown9589 annaebrown9589
  • 22-12-2017
  • Mathematics
contestada

Which box of markers is a better buy box a (24 markers for $ 1.20) or brand b ( 36 markers for $1.79)? Explain your answer.

Respuesta :

Rod44 Rod44
  • 22-12-2017
24 markers for $1.20 has a unit price of 5c per marker. 36 markers for $1.79 has a unit price of 4.97c so brand b is better value.
Answer Link

Otras preguntas

What is 9.22 x 10^3 In standard form
what is long and yellow and never rings worksheet
Explain the life of African Americans after the Civil War: economically, socially, civil rights, education, Ku Klux Klan, African American Churches. — I know t
What country did Germany conquer in Sept 1939?
Rounded to the nearest whole number how many neutrons on average are in an atom of osmimum A. 76 B. 114 C. 190 D. 266
The tiny gaps between adjacent schwann cells are called A) neurillema. B) nodes of Ranvier. C) axolemma. D) terminals. E) vesicles.
What is a 10% tip on a bill of $42.87? (Round to the nearest cent.)
What are some things that are characteristic of a middle class lifestyle in today’s society?
Which of the following is an example of a personal right? A. owning property B. joining a labor union C. running for public office D. freedom of association
PLZ HELP ME 98 POINTS AND BRAINLIEST PLZ NO WRONG ANSWERS Global warming creates which of the following effects? * 1 point changes in amounts of available fossi