imsobadatmath imsobadatmath
  • 22-11-2015
  • Mathematics
contestada

Samantha bought 4.5 pounds of pears. Each pound cost $1.68. How much did Samantha spend?

Plz explain

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 22-11-2015
4.5 * 1.68 = 7.5600
hope this helps:)
Answer Link
mani14
mani14 mani14
  • 22-11-2015
The way i would do this is ok first find how much each pound cost so would do 1.68÷4.5 and the answer is .37 so you put thant as cents. Thats how much each pound cost you need how much it cost with what you have now so its 1.68 times 4.5 and that equals 7.56.
Answer Link

Otras preguntas

Help PLZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ
Please describe in detail three specific similarities between Christianity, Judiasm, and Islam
Which type of reaction is NaCl + AgNO3 → NaNO3 + AgCl?
How many people were killed in the Pearl Harbor attack ?
I need help i can not figure it out
what is the greatest common factor of x^4 and x^3 X X^2 X^3 X^4
Please help me out????
If the half-life of a substance is 2 days, what is the amount of the substance left at the end of 4 days?
what event prompted the united states to increase its military involvement in vietnam? A the signing of the geneva records ​
List and give a function for the three main areas of the brain